Slyšeli jste nějaké cool historky ze stopování nebo vás prostě jen láká vyzkoušet si něco nového a zažít dobrodružství? Jestli ano. Tak to jste tady správně. V prvním článku ze série “Jak stopovat” vám povím, co si připravit na cestu.
Úplně nejdůležitější je dobrá nálada. Ta je potřeba vždycky a to nejen na stopování. Musíte opravdu chtít a být ochotni vystoupit z komfortní zóny. Musíte přijmout fakt, že nebudete přesně vědět kam dojedete, kde budete spát nebo jestli vám vůbec někdo zastaví.
Takhle na začátek vám doporučuji vyrazit na kratší výlet. Vše si vyzkoušíte a pokud vás to bude bavit, můžete vzdálenosti zvětšovat. Maraton taky neabsolvujete hned první den, co začnete běhat.
Řekněme, že už jste rozhodnutí někam vyrazit stopem. Stejně jako třeba horolezci potřebují určité specifické vybavení, tak i vy byste s sebou měli mít takovou základní stopařskou výbavu. Já si prvně vzal pouze kus kartónu a úsměv. Vzápětí jsem zjistil, že to úplně nestačí. Neměl jsem třeba čím psát (: a chyběla mi spousta dalších věcí.
Zde je tedy seznam nejzákladnějších věcí, co je dobré mít sebou, abyste zvýšili šanci, že úspěšně dojedete do cíle.
- Karton od krabice -naprostá klasika a hlavní poznávací znamení stopaře. Dejte řidičům vědět, kam jedete. Ideální je mít více kusů v zásobě.
- Lihový fix – nejlépe černý a co nejtlustší. Taktéž je lepší mít náhradní, protože vás nic nenaštve víc než rozepsaná cedule.
- Dostatek vody – až budete stát 5 hodin na místě bez přístupu k tekutinám, tak to oceníte.
- Mapa – nejlépe papírová. Na rozdíl od GPS nebo telefonu se totiž nevybíjí.
- Opalovací krém – mnohdy budete dlouho na sluníčku a ochrana musí být. Navíc opálené rukávy nikdo nechce.
- Autonabíječka – chcete dávat hodně fotek na sociální sítě? To chce šťávu a v autě je dost času na nabytí vašeho telefonu.
- Deštník – stačí menší a hlavně skladný. Mokrého stopaře vezme málokdo.
Já jsem si tento seznam ještě rozšířil o pár drobností, které mi sice moc k užitku nejsou, ale zato z nich mám radost a řidiči většinou taky.
- Malý dárek – můžete to být sladkost z Česka, pohlednice nebo něco malého, co nezabere moc místa v batohu.
- České písně – buď na flash disku nebo v telefonu. Pouštím je zahraničním řidičům a oni mě zas jejich. Je to hezké.
- Informační kartička – když řidič neumím anglicky, tak mi přijde fér, aby o mně něco věděl, proto si vždycky vyrobím malou kartičku v jazyce země, kterou projíždím.
- Špunty do uší – hodí se zejména když spíte na záchodě a nechcete slyšet ostatní “účastníky provozu”.
Teď víte, co je dobré zabalit si do batohu na delší, ale i kratší cestu stopem (samozřejmě krom dalších standardních věcí na cestování). Nikdy totiž nevíte, kde se octnete nebo co se vám přihodí a proto je lepší být připraven.
No a příště se dozvíte, jak najít správné místo na stopování.